Divadelní představení Richard III

Ve středu 9. ledna 2013 jela naše třída GA4 spolu s třídami GA2 a GAE1 do Klicperova divadla v Hradci Králové na představení s názvem Richard III. Všichni jsme se sešli v osm hodin u horní brány a čekali na autobus. Po příjezdu do Hradce Králové jsme měli půl hodiny rozchod. Představení začalo v deset hodin.


Richard III. je renesanční historická hra, kterou napsal William Shakespeare sto let po smrti skutečného krále Richarda III. V Klicperově divadle je autorem této hry David Drábek. Jeho díla ironicky a satiricky popisují českou soudobou společnost, ale nechybí ani humor.

 

Hra není úplně stejná jako napsal Shakespeare, ale je zde i něco navíc. Vystupuje zde žába a pták sedící ve hnízdě, kteří v původní verzi chybí. Obě postavy se stávají nositeli Drábkových společenských postřehů, např. že příliš koukáme na televizi, sedíme u počítače a málo vychováváme děti.

Hlavní postavou je Richard, kterého hraje žena. Ženské role hrají muži. Richard je padouch s cynickým humorem, bez soucitu, který se chce stát králem a neváhá ani zabíjet, aby se jím také stal. Když každý, kdo mu stojí v cestě, je mrtev, stává se králem. Ke konci příběhu se schyluje k bitvě pod vedením Richmonda. V bitvě pronese Richard nejslavnější větu celé hry „Království za koně!" Richmond Richarda zabije a stává se králem Anglie.

Nakonec si herci mohli užít dlouhý potlesk, který si právem zasloužili. Tato divadelní hra byla poutavá, zábavná a patří mezi nejhezčí, které jsem kdy viděla. Určitě někdy v budoucnu toto divadlo navštívím.

Gábina Kovaříčková, GA4

jooble Projekty antixeno m Projekt CZVZ MSDNAA Autodesk Academia Formule 1 ve školách projekt-fg vs